img
 

תכנון כבישים – (ממש) לא מה שחשבתם

roads1 

מה זה בעצם "כביש"?
עבור מרבית האנשים הכביש הוא בסך הכל פס אפור וסלול המאפשר להם להגיע ברכב מנקודה לנקודה. אולם למעשה מדובר במוצר הנדסי מרתק ומורכב שלאופן שבו הוא תוכנן ונבנה יכולות להיות השלכות מרחיקות לכת הן מבחינת חיי אדם והן מהבחינה הכלכלית.

עבודת תכנון כביש חדש נמשכת חודשים ואף שנים ארוכות והיא מצריכה מומחיות והבנה מעמיקה בתחומים רבים הקשורים למבנה הכביש, תכנון התנועה ותפעול של כל המערכות והתשתיות הפועלות בו.
אז מהם ההיבטים העיקריים שיש לקחת בחשבון בתכנון כביש מודרני? להלן הצצה קצרה אל הנושאים המונחים על שולחנו של מתכנן הכבישים.

1. תכנון גיאומטרי – התכנון הגיאומטרי מתייחס בעיקרו למידת היישור האופקי והאנכי של הכביש ומטרתו להבטיח זרימת תנועה חלקה ובטוחה ככל הניתן. התכנון הגיאומטרי חייב לעמוד בדרישות התקנים המקצועיים והוא יתייחס בין היתר להיבטים הבאים:

  • מהירות מותרת – בקביעת המהירות המותרת נלקחים בחשבון תנאי השטח ונפח התנועה הצפוי במקטעי הכביש השונים.
  • רוחב הכביש - רוחב הכביש נגזר מתנאי השטח וכן ממהירות הנסיעה המותרת בו.
  • טווח הראיה – תכנון הכביש חייב לספק לנהג טווח ראיה מספיק בכדי לשלוט ברכבו במהירות המותרת כולל האפשרות של יציאה לעקיפה וחזרה ממנה, ובמידת הצורך - הגדרת אזורים בהם העקיפה אסורה.
  • שיפוע – שיפוע הכביש הינו למעשה מידת התלילות של הירידות והעליות שבדרך ובאחריות מתכנן הכביש לוודא שהשיפוע אינו חד מדי (כלומר: מסוכן מדי) ביחס למהירות המותרת בקטע הכביש הרלבנטי.
  • עקומות - בתכנון פניות ועקומות בכביש המתכנן שם לנגד עיניו את בטיחות הנוסעים כשהשאיפה היא שבעת הכניסה והיציאה מהעקומה, נהג הרכב לא יחוש שינוי דרסטי בחווית הנהיגה. כעיקרון ככל שרדיוס העקומה יהיה גדול יותר כך הפניה תהיה מתונה יותר ותחייב האטה מינורית יותר במהירות.
  • ניקוז – הניקוז הינו סוגיה משמעותית בתכנון הכביש ועל המתכנן לתת מענה הולם הן לניקוז מהיר של מי הגשמים מהכביש עצמו והן לניקוזם משוליו ומסביבתו.

2. בטיחות – נושא הבטיחות בכביש הוא מטבע הדברים בעל חשיבות עליונה והמתכנן אחראי למקסם לא רק את בטיחותם של כלי הרכב הנוסעים בכביש אלא גם את שלומם של רוכבי האופנים והולכי הרגל הפוסעים לצידו או חוצים אותו. תכנון התנועה בהיבט הבטיחותי כולל גם את תוכנית הסימון והשילוט, מעברי חצייה ומעגלי תנועה, התייחסות למפגעים סביבתיים כמו למשל סכנת אבנים מתדרדרות וכן רמזורים ושילוט אלקטרוני מתחלף המבוססים על מערכות ניטור תנועה בזמן אמת (GPS).


3. חומרים – בחירת החומרים מהם יבנה הכביש לוקחת בחשבון את תנאי השטח והאקלים וכן את תחזית צפיפות התנועה. שני החומרים העיקריים המשמשים לבניית כבישים הם אספלט ובטון ובשנים האחרונות מתחזקת המגמה העולמית של שימוש בחומרי פסולת ממוחזרת בכדי להגן על הסביבה.

4. חשמל ותאורה - היבט נוסף בעבודתו של מהנדס הכבישים הינו תכנון מערכות התאורה והחשמל בכביש. מטרתה העיקרית של תוכנית התאורה הינה לתת מענה לבעיית הירידה החדה בראות בשעות החשיכה. זאת מאחר ואורות הרכבים לבדם אינם מאפשרים לנהגים לקבל שדה ראיה רחב דיו ביחס למהירות התגובה שלהם לתזוזת עצמים ולשינויים החלים בדרך. תוכנית תאורה אידאלית תאפשר מקסימום ראות לנהגים תוך מניעה או צמצום של סכנת הסנוור ומזעור צריכת האנרגיה הן מטעמים תקציביים והן מסיבות אקולוגיות. 
מעבר לנושא התאורה, תוכנית החשמל של הכביש מתייחסת למערכות חשמליות נוספות הפועלות בו כגון מערכת הרמזורים, מצלמות אבטחה ועמדות תקשורת להזמנת שירותי חילוץ והצלה.
לסיכום, זו היתה הצצה קטנה, ממש על קצה המזלג, לעלומנו המקצועי כמהנדסים המומחים בתכנון כבישים.
נשמח לעמוד לרשותכם במידע נוסף ולענות לכל שאלה שלכם
בטלפון
077-5503115כל הזכויות שמורות ליורוברידג' הנדסה בע"מ ©2016      עיצוב האתר: eduart