img
 

איך כביש נולד? כל השלבים בדרך לכביש חדש

roads_articles2 

איך כביש נולד? עם הרבה מחשבה, הרבה תכנון, והרבה אישורים אז הנה פירוט השלבים העיקריים מזיהוי הצורך בכביש חדש ועד לרגע גזירת הסרט והתחלת הנסיעה.

מחקר היתכנות
השלב הראשון בתכנון של כל קטע כביש חדש הוא מחקר היתכנות הבודק מחד את צרכי התנועה ומאידך את השימוש הנוכחי הנעשה בקרקע. תוצאות מחקר ההיתכנות כוללות פרוייקט או מספר פרויקטים חדשים להם נמצאו מספר אלטרנטיבות לפעולה לרבות בחינה של ההשלכות הרלבנטיות ואומדן ראשוני של העלויות הצפויות. 

תכנון הנדסי ראשוני
התכנון ההנדסי הראשוני קובע במקורב את מיקומו של הכביש, את אופן החיבור שלו למערכת הכבישים הנוכחית והעתידית, כמה פתרונות תנועה עקרוניים שאותם יישמו בכביש החדש וכן את הפעולות שיש לנקוט על מנת לצמצם את הפגיעה בסביבה. המטרה של שלב זה היא לוודא שהתכנון אכן אפשרי הן ברמה הטכנית והן ברמה הסביבתית והכספית. בשלב זה למעשה ניתן האישור העקרוני לתוכנית ובו מתקבלות מרבית ההחלטות שישפיעו בהמשך על משתמשי הכביש ועל הנעשה בסביבתו.

תכנון הנדסי סופי 
בשלב זה נקבעים המיקומים הסופיים של הכביש, המחלפים ודרכי החיבור שלו לכבישים נוספים. כמו כן נקבעים בשלב זה הפתרונות שישמשו את הולכי הרגל, רוכבי האופניים ונוסעי התחבורה הציבורית וכן פרטים נוספים הנוגעים למניעת פגיעה באיכות הסביבה. בשלב התכנון ההנדסי הסופי נסגרים הסיכומים בין בעלי הקרקעות לרשויות האחראיות על הכביש ולאחר שגם נושא המימון מוסכם ומאושר ניתן לעבור לתכנון המפורט לקונסטרוקטור.

תכנון קונסטרוקציות 
תכנון קונסטרוקציות הינו השלב בו מיוצרות התוכניות המפורטות הדרושות לבוני הכביש בשטח.  

ביצוע בשטח – עבודות עפר
זהו למעשה השלב הראשון בבניית הכביש בפועל ובו מונחת שכבת הבסיס של הכביש החשובה לא פחות מהשכבה העליונה שלו – פני השטח. אלו הם למעשה היסודות המייצבים שבלעדיהם הכביש לא יוכל להתקיים. 

בניית הכביש מתחילה מהקמת סוללה ולאחר מכן מפלסים אותה, מרטיבים ודוחסים את העפר שבהלצפיפות מקסימלית על מנת ליצור את המשטח שיתמוך בכביש למשך עשרות השנים הבאות. כעת מתקינים תעלות ביוב וניקוז. חשוב להקפיד שמרכז הכביש יהיה גבוה מאשר צדדיו כיון שניקוש תקין של מי הגשמים מהכביש יאריך את חייו ויחסוך בעלויות התחזוקה.
עם השלמת צעדים אלו נערכת בדיקה קפדנית לפני שממשיכים ומתקדמים לשכבת הבאות. להשלמת עבודות העפר מניחים שכבות חצץ בגובה כ- 30 ס"מ, ומרטיבים ודוחסים כל שכבה עד שהכביש מגיע לגובה המופיע בתכנון ההנדסי.

ריצוף הכביש
כעת הכביש מוכן לציפוי או ריצוף. בארץ מרבית הכבישים מכוסים באספלט ומספר קטן של כבישים עשויים מבטון. האספלט המחומם לטמפרטורה של כ-300 מעלות צלזיוס נמרח ונדחס על מצע הכביש בכדי ליצור משטח חלק ואחיד בגובהו.  

פתיחת הכביש לתנועה 
באמצעות ציוד סיסמולוגי רגיש נמדדות הויברציות על גבי המשטח הסלול החדש ובמידת הצורך מתבקש הקבלן המבצע ללטש עוד את הכביש בכדי להבטיח נסיעה חלקה. לאחר מעבר של בדיקת מערכת הניקוז כל שנותר הוא לבצע את עבודות הגינון בסביבת הכביש, לצבוע את פסי הסימון, להציב את השילוט והכביש נפתח לקהל הרחב לנסיעה.

נשמח לעמוד לרשותכם במידע נוסף ולענות לכל שאלה שלכם
בטלפון
077-5503115כל הזכויות שמורות ליורוברידג' הנדסה בע"מ ©2016      עיצוב האתר: eduart